Gökhan Baştürk

Bilgisayar Yüksek Mühendisi

Dikkat! Denedik, Yemek Sepeti Bizi de Aç Bıraktı!

Bu başlığı gördüğünüzde ilk bakışta sizlere teknoloji işiyle alakalı siteye sahip biri neden bunu konu edindi dedirtmiştir. Birçok arkadaşımdan gelen taleple, yemek sepeti firmasını incelemek istedim. Bu firma yemek üretmeden yemek sektörü üzerinden parasını kazanan bir yapıda ve tek yaptıkları ise yazılım ürünlerini yani site ve uygulamalarını sağlıklı şekilde çalıştırarak hizmet vermektir. Durum böyle olunca aslında konumuz teknoloji ürünü olan bir yazılım sürecini test etmeyle devam etti.

Benim de muhtemelen sizin de olduğu gibi birçok arkadaşımız evden çalışma ile işlerine devam ediyor. Bu durumda da en azından öğle yemekleri için yemek sepeti gibi sistemleri kullanmış oluyor. Fakat birçok arkadaşım ciddi olarak bu sistemde müşterilerin aç kaldığını bana ilettiler ve bende de merak uyandırdı.

Ben çok önceden bu sisteme üyelik açmış ve çok da memnun kalmamıştım. Bu nedenle uygulamayı kaldırdığım telefonuma tekrar kurdum. Yeni yaptığım testte bir sipariş oluşturdum. Baktığımda siparişte iftar saatinde getirme özelliğini gördüm. Hazır test ediyorum diye de bu seçeneği de seçtim. (Aslında iftar saatinde yemek yetiştirmek çok zor olduğunu biliyorum fakat bu özelliği koyduklarına göre bu hizmet gerçekten var mı bakmam gerekiyordu.)

Siparişi oldukça erken bir saatte (17:03) verdim ki sevkiyat organizasyonunda ilgili firmaya yardımı olursa en azından iftar saati öncesinde getirseler de makul olurdu bizim için diye düşündüm.

Sipariş Ayrıntılarım

Sipariş oluştu beklemeye başladım. Gözle görülen bir sorun yok ve sipariş hazırlanıyor kısmına geldiğini görerek beklemeye başladım.

İftar saatine 20-30 dk kala sipariş kuryede olarak güncellendi. Kurye adı da yazıyordu fakat iftar saati de yaklaşıyordu. Arkadaşlarımdan aldığım kötü yorumlar aklıma gelerek motor üstünde de kuryeyi rahatsız etmek istemesem de mecburen bir arama yapma ihtiyacı duydum. Uygulama üzerinden kurye arama kısmına bastım ve aldığım cevap telesekreter sisteminden “Şu anda ilgili kuryeye ulaşılamıyor” oldu. Kuryenize ulaşamıyorsak yemek sepeti ekibine ulaşalım ya da siparişi verdiğimiz işletmeye yönlendirilsin isterdik değil mi? Ama böyle bir hizmet maalesef düşünülmemiş.

Kurye motorlu ve anlık konum mu değiştiriyor da ulaşılamıyor diye düşündüm. Fakat baktığımda konumu da sabit olarak yaklaşık 20 dk uzak mesafemde duruyor gözüküyordu. Fakat iftara 10 dk gibi bir zaman kalmıştı. Anlaşılan arkadaşlarım haklıydı ve iftar saatinde bisküvi ile orucumu açacağımı kabul etmem gerekiyordu.

Fakat hikaye burada bitmedi. Telefonum çaldı ve bilmediğim bir numaradan kurye arkadaşımız bana ulaştı. Dediğini aynen yazmaya çalışacağım.

-Merhaba Barış Bey, ben BanaBi’den siparişiniz için aramıştım.
-Merhaba yalnız benim adım Barış değil.
-Pardon peki yemek sipariş vermiş miydiniz?
Evet, yemek sepetinden vermiştim.
-Tamam doğrudur, onun için aramıştım. Siparişiniz bana şimdi düştü. Sizi arayıp bilgilendirmek istedim.
Buyrun dinliyorum.
-Siparişiniz nedense bana düşmüş ama ben epey bir uzaktayım. Sistem nedense bana düşürmüş siparişinizi. Şu anda siparişiniz de bende değil. Alıp size getirmem en az 1,5 saati alacaktır. İsterseniz iptal edin.
Peki zaten zamanında siparişi iletemeyen işletme bu rahatlıkta ise 1,5 saatte de gelmeyebilir, nasıl iptal edebilirim.
-Uygulama üzerinden siparişinize girip iptal edebilirsiniz.
Peki bilgi için teşekkür ederim, kolay gelsin.

Bu şekilde kurye arkadaşımız ile görüştüm. Fakat kurye arkadaşın bu mesafeden para kazanamayacağını da ses tonundan net anladığım için siparişi beklerim deyip kendisini de zarara uğratmak istemedim. (Ramazan ramazan kimsenin hakkına girmeyelim dimi 🙂 )

Devamında uygulamaya girdiğimde iptal etmenin mümkün olmadığını 15 dk uğraşarak anlamış oldum. Bundan sonraki uygulama testime yardım kısmını inceleyerek devam ettim. Yardım kısmının da aç bırakılmış ve mağdur olan müşteri için hiçbir şey ifade etmediği gördüğümde yemek sepeti firmasının acaba bir dolandırıcılık ya da kandırmaca üzerine mi olduğunu düşünmeye başladım.

Google üzerinden siparişi verdiğim sözde firma gibi gözüken işletmeye ulaşayım dedim. Ama işletmenin ne yemek sepetinde ne de google üzerinde iletişim hattının olmadığını gördüm. Ödemeyi kredi kartım ile yaptığım için iadesi olacak mı kısmı da belirsiz bir şekilde testimi tamamlamış oldum.

Sonuç olarak bildiğim yakın bir restorandan yemek siparişimi yaptım ve iftarımı açarak siparişi takip etmeye devam ettim. Sipariş yaklaşık 40 dk sonra iptal olmuş gibi bir uyarı durumuna geldi. İptal olan sipariş için değerlendirme yapılamaz yazıyordu. Güzel tezgah olmuş gibi gözüküyor. Siparişi iptal eden ben değilim ve hem işletme hem uygulama hem de kurye hakkındaki değerlendirmemi aman yazmayalım diye engellemiş oldular. Arkadaşlarımın da birebir anlattıkları konuyu yaşayarak testimi tamamlamış oldum.

Ertesi gün para iadem kartıma yapılmıştı. Hukuki olarak maddi kaybımız olmadı çok şükür. Fakat hukuki olarak aslında sistemlerin çalışmadığı ve bizi kandırdığı bir yazılım ile karşı karşıya geldik. Böylelikle yemek sepeti uygulamasının başarısız olduğunu ve bu tarz uygulamaların sadece keyfi saatlerde ve belki de çok çok şehir içinde düzgün ve dürüst çalışan işletmelerce doğru çalışacağını anlamış olduk. (Tabi bu da sadece iyi niyetli bir ihtimaldir, ciddiye alarak denemenizi istemem.)

Siz uyuduğunuzda da size para kazandırabilecek bir sistem icat etmeniz hayatınızı kurtarmanız demektir. Bu konuda yemek sepeti sahiplerini tebrik ediyorum. Fakat sistem güvenilirliği kısmında sınıfta kaldığını hep birlikte uygulama marketlerinde oylayarak verebileceğimizi unutmuşlar. Uygulamaları üzerinden mağdur olanların yorum yapmasını engellemek maalesef günü kurtarmak olacağını anladıklarında ciddi zarar etmiş olabilirler. Herkese afiyet olsun!