Gökhan Baştürk

Bilgisayar Yüksek Mühendisi

SAP CRM Oturumlarında Zaman Aşımı ile Sistemlerinizi Rahatlatın!

Bu makaleyi araştırma yaparak bulduysanız SAP Crm sisteminizdeki oturum sayılarından ve bu nedenle sistemin zaman zaman ağırlaşmasından dolayı sıkıntı yaşıyor olabilirsiniz. Bu oturum sayıları ne kadar fazla ise maalesef ki Crm sunucunuz üzerinde o kadar fazla yük olacaktır. Bu makalem sadece crm gibi uygulama sunucularının oturumlarını azaltacak bilgiyi içerecektir. Aslında sistemlerin yoğunluk analizi için çok daha kapsamlı farklı süreçlerin olduğunu bilmenizi isterim. Belki vakit ayırabilirsem onlar hakkında da sizlere makale oluşturabilirim.

SAP Crm sistemlerini kendimce açıklarsak; web arayüze bağlı linkler ve sayfa şablonları ile arkaplanda SAP fonksiyonlarını kullanarak host olan bir web içerik sistemidir. Bu da demek oluyor ki sistemlerinize kullanıcılar tarafından ziyaretler olacak ve oturum açılarak bazı süreçlerin çalışması sağlanacaktır.

Tüm servisleri SAP sisteminizde monitör edebileceğiniz işlem kodları;

  • SM04 oturum bazında anlık işlemler,
  • SM50 genel olarak sistemdeki yüklenme ve proses sayılarını inceleme,
  • SM66 yine SM50 gibi ama tüm uygulama sunucularınızı inceleyebileceğiniz kısım,
  • SM51 uygulama sunucularını birden fazla ise onların arasında geçiş yapabileceğiniz işlem kodudur.

Burada dikkat etmeniz gereken ek konu eğer sistemlerinizden birden fazla uygulama sunucunuz varsa mutlaka ayrı ayrı onların yüklerini SM51 ile girerek incelemeniz gerekmesidir.

SM04 ile işlemleri bulun

İncelemelerinizi yaptınız ve bazı servislerin (metodların) sürekli kullanıldığını gördünüz. Kullanıcı deneyimi tarafını da incelediğinizde kullanıcılar sisteme girip sonra sayfayı arkaya alsa başka bir iş ile uğraşsa hatta sayfayı kapasa bile ilgili servisin askıda beklediğini gördünüz. Bu durumda servislerin zaman aşımı kuralının olmadığını ve bunu nasıl yapabileceğinizi araştırıyorsanız çözüm SICF işlem kodudur.

SICF işlem kodu ile servisi *servis adı* olarak hızlıca bulup aşağıdaki gibi düzenleyip kaydederek request oluşturup üst sistemlere taşıyabilirsiniz.

SICF işlem kodu

Belirlediğiniz sürede kullanıcılar eğer sistemde çalışmıyor ise oturumların kapandığını göreceksiniz.

Son olarak tekrar atlamamanız noktayı belirteyim. Her kullanıcı farklı sayfaları kullanacaktır. Bu nedenle SM04 ekranında birden fazla servisi kullandıklarını gözlemleyin ve gerekirse servislerin hepsine zaman aşımı kuralını ekleyin. Tavsiye edeceğim süre 20 dakikadır ama en sağlık metod iş birimi yöneticileri ile konu hakkında görüşerek en az süreye kadar indirmenizdir. Kullanıcıların oturum sayılarında ciddi düşüş olacağını göreceksinizdir.