Gökhan Baştürk

Bilgisayar Yüksek Mühendisi

Logo Tiger Client Açılmama Sorunu 80004005

Provider:SQLOLEDB No Error info(80004005)

Programın exe’sini tıkladığınızda yukarıdaki gibi bir popup geliyorsa muhtemelen çözümünü bu sayfada bulmuş olacaksınız.

Bu popup sonrasında kapattığınızda aşağıdaki gibi bir ek popup da geliyor olacaktır.

Bu hata nedir?

Programınızı çift tıklayıp çalıştırmak istediğiniz anda, program veritabanı sunucusuna (SQL Server) bağlanıp kullanıcı adı ve şifre doğrulamasını yapmak, firma listesini getirmek gibi temel bazı görevleri yapmaya çalışır. Eğer programınız konfigürasyon dosyasında belirtilen SQL sunucusuna erişemezse durumu size yukarıdaki gibi bir hata ile bildirir. Karşılaştığınız bu hatanın sebebi genellikle programınızın verilerin depolandığı “SQL Veritabanı Sunucusu” na erişemiyor olmasından kaynaklanır.

Böyle bir durumda yapılması gerekenler aşağıdaki gibi sıralanmıştır:

Eğer LOGO’nun tek kullanıcılı ALINTERİ, START gibi programlarını kullanıyorsanız sorun genellikle SQL Servisinin durmuş olmasıdır. Bu servisin çalışmasını sağlamalısınız. Bunu yapmak için Windows Başlat menüsünde hizmetler kelimesini aratıp Windows hizmetlerini açmalı, bu listede yer alan MSSQLSERVER hizmetini başlatmalısınız. İşlem adımları aşağıdaki gibidir.

Windows+R tuş bileşeni ile windows hizmetlerinin bulunduğu pencereye erişim sağlayın.

Bu listede SQL Server hizmetinin durumunu kontrol edin. Resimdeki gibi durum bölümü boş ise SQL servisi çalışmıyor demektir.

SQL servisinin üzerinde sağ tuş yaparak Başlat seçeneğine tıklayıp servisin Çalışıyor duruma gelmesini sağlayın. Bu işlem neticesinde programınızın çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz.

SQL Servisi çalışıyor ancak yine aynı hatayı alıyorum !

Eğer SQL Server hizmeti farklı bir bilgisayarda kurulu ise (genellikle ana bilgisayarlara kurulum yapılır) bu bilgisayarda yukarıdaki gibi SQL hizmetinin çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir. Çok kullanıcılı programların kurulu olduğu sistemlerde SQL Server hizmetinin çalışıyor olduğu durumlarda da yine bu sorunla karşılaşılabilir. Böyle bir durumda aşağıdaki kontrolleri yapmalısınız:

  1. Veritabanı sunucusu bilgisayara erişim sağlanabiliyor mu? Bu bilgisayarın ağa bağlı olup olmadığını veya kapalı olup olmadığını  kontrol etmelisiniz. SQL sunucusu bilgisayar kapalı olabilir. Ağ kablosu arızalı olabilir.
  2. Veritabanı sunucusu bilgisayarda erişimi engelleyen bir güvenlik duvarı yazılımı mevcut mu? Bazı antivirüs yazılımları veya windows güvenlik duvarı bu sunucuya erişiminizi engelliyor olabilir. Bu yazılımları ve windows güvenlik duvarını kapatarak denemelisiniz.
  3. Veritabanı sunucusu bilgisayarın IP adresi değişmiş olabilir mi? Logo programınızın veritabanı konfigürasyonunda yazan IP adresinden farklı bir  adrese erişmeye çalışıyor olabilirsiniz. Bilgisayarınızın DNS önbelleğinin temizlenmesi de çözüm sağlayabilir.
  4. SQL veritabanı sunucusuna ait kullanıcı adları veya şifreler değiştirilmiş olabilir. Tam tersi durumda Logo programı içinde tanımlı sql kullanıcı adı ve şifre bilgileri hatalı olabilir. Bunların kontrolü sağlanmalıdır.
  5. Veritabanınız sağlam mı? Bazen elektrik kesintisi veya zararlı yazılımlar tarafından, bazen disk arızaları gibi nedenlerle veritabanları bozulabilir. Böyle bir durumda bu hatayı alabilirsiniz.

Tüm bunları yaptıysanız ve yine de aynı hatayı alıyorsanız sunucu güvenlik duvarını kapatırsanız bağlantı sağlamış olacaksınızdır. Fakat daha doğru olan portlara izin verip güvenlik duvarını kapatmamanızdır. Bunun için ilgili portları da aşağıda yazıyorum.

Bir kısım kaynak :

https://atlantikyazilim.com/