Gökhan Baştürk

Bilgisayar Yüksek Mühendisi

Jira Ücretsiz Agile Ortamıyla Kullanın

Projelerinizi yönetirken veya açık işleri şirketinizde takip etmek istediğinizde bir yazılım çatısı altında bulunması en doğru karar olacaktır. Excel’ler veya basit ToDo List araçlarında konu hakkında ek doküman ekleyemez veya yorumlarla süreç içinde bilgileri tutamazsınız. Bu nedenle tüm sürecin içinde neler yaşandığı ve nasıl tamamlandığını şirketinizin proje hikayesine sahip çıkmak adına tutmanız çok çok önemlidir.

Bu konuda bir çok ücretli ve ücretsiz programlar bulunuyor. Bu programlarında bir kısmı online ortamda ve ücretsiz olarak kısıtlı özellikleri ile sizin hizmetinize sunulmuş durumdadır. Benim bu makalede paylaşımını yapacağım Jira en favori proje takibi programıdır.

Yukarıdaki görselde de göreceğiniz gibi uzun süredir Jira programının sahibi olan Atlassian firması ufak bir paket ile ücretsiz online bir deneyim hizmeti veriyor.

https://www.atlassian.com/software/jira/free

Yukarıdaki link üzerinden ücretsiz kullanım adımına başlayabilirsiniz.

Size önerim;

  • Genel ekip adına bir gmail hesabınız varsa bunu kullanın veya bir mail hesabı açarak bununla giriş yapın.
  • Tüm şirket kişileri için yeterli kullanıcı olmayacaktır. Sadece 10 kullanıcı ücretsiz olacağı için kullanıcıları departmanların grup maili olarak tanımlayarak projeye davet edin. Örnek olarak [email protected] gibi mail grubu verebilirsiniz.
  • Sadece bir tane özel alan tanımlamanıza izin verilecektir. Bunu da öncelik bilgisi olarak kullanın. Örnek olarak öncelik derecesi Acil,Kritik,Normal..vb
  • Bu hizmeti ücretsiz sadece 2 GB alan içinde kullanabilirsiniz, bu nedenle görevler ve yorumlar içinde çok fazla görsel ve video barındırmamaya çalışın.

En önemli avantajı örnek olarak çalıştığınız farklı bir firma jira kullanarak sizin projenizi takip ediyorsa onlardan projenizin exportunu isteyin ve buraya import ederek yedeklemiş olun. Hatta bunu mutlaka yapın ve dış kaynakta olan proje geçmişinizin yedeği hep elinizde bulunsun.