Gökhan Baştürk

Bilgisayar Yüksek Mühendisi

Arkaplandaki RFC Nasıl İncelenir?

SAP süreçlerini bilen kişiler entegrasyon konularında ABAP ile kodlanan fonksiyonların kısaca adına RFC (Remote Func.) denildiğini bilir. Hazırlanan RFC’lerde sistemler arasında veri akışları sağlanır. Kimi farklı yazılım dilinde veya yazılımcı sohbetinde bu konu webservis olarak da geçebilir.

Abap ekipleri ve modüler ekipler SAP sisteminde az da olsa sıkışan bir kısım entegrasyonları takip etmek isteyebilir. Arkaplanda çalışan bu entegrasyon RFC’lerine nasıl bakacağınızı kısaca anlatarak sizleri bilgi sahibi yapmak istedim.

İlgili konudaki işlem kodumuz SM58 olacaktır. Bu işlem koduna girdiğinizde zaten RFC için görevi oluşturan kullanıcı ve tarih aralığını rahatlıkla seçerek aşağıdaki gibi ilerlemiş olacağız.

Yukarıda girişe uygun bir örnek bularak kendi sistemimde anlatmaya devam edeyim. Bir kısım konu bilgi güvenliği nedeniyle kapatılacağı için siz lütfen size ait olacak kısımları takip ederek ilerleyin.

Yukarıdaki kısımda takılan ve bekleyen bir işlem varsa sisteminizde bu işlemi silebilirsiniz, tekrar çalıştırabilirsiniz, debug mod ile çalıştırıp ayrıntılı inceleyebilirsiniz veya ayrıntısına bakıp silmeden bilgi edinmiş olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın